top of page

Jack Ma Eğitimin Geleceğine Işık Tutuyor


Jack Ma'nın bu tarihi Davos konuşmasının ingilizce tam metni ve çevirisini sizinle paylaşmak istiyorum.

Kısa, çarpıcı ve net...

"Values, believing, independent thinking, teamwork, care for others.

These are the soft parts. Knowledge will not teach you that. That’s why I think we should teach our kids sports, music, painting, art, to make sure humans are different. Everything we teach should be different from machines. If the machine can do better, you need to think about it.

Education is a big challenge now. If we do not change the way we teach, 30 years from now we will be in trouble. The way we teach, the things we teach our kids are the things from the past 200 years. It is knowledge based and we cannot teach our kids to compete with machines; they are smarter. We have to teach something unique, so that a machine can never catch up with us."

Türkçesine gelince:

"Değerler, inanmak, bağımsız düşünme, takım çalışması, başkalarına önem vermek.

Bunlar “ince”(soft) yetkinlik ve beceriler. Bilgi sana bunu öğretemez. İşte bu yüzden, insanoğlunun farklı olduğundan emin olmak için çocuklarımıza spor, müzik, resim, sanat öğretmeliyiz. Öğrettiğimiz her şey makinelerden farklı olmalı. Makine daha iyisini yapabiliyorsa, bunun üzerine düşünmelisiniz.

Şu an eğitim en büyük zorluğumuz. Öğretme şeklimizi değiştirmezsek, 30 yıl sonra başımız belaya girecek. Öğretme şeklimiz, çocuklarımıza öğrettiğimiz şeyler, son 200 yıldaki şeyler. Bunların tamamı bilgi temelli ve çocuklarımıza makinelerle rekabet etmeyi öğretemeyiz; çünkü bizlerden daha akıllılar. Benzersiz bir şey öğretmek zorundayız, böylece bir makine asla bizimle baş edemez."

Noktasına virgülüne dokunmadan altına imzamı atıyorum.

Ya siz?

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page